CalcElfCalcElf
CalcElf › 3 kg apelsiner kostar 24 kr: vad kostar 7 kg?

3 kg apelsiner kostar 24 kr: vad kostar 7 kg?

I en fruktbutik kostar 3 kg apelsiner totalt 24 kr. Till samma pris per kilo, hur mycket kostar det att köpa 7 kg av samma apelsiner?

Svar
56

Steg för steg

  1. 24 ÷ 3 = 8
    Beräkna först enhetspriset (normalisering)
  2. 8 × 7 = 56
    Enhetspris × antal

Varför det fungerar

Priset per kilogram = totalpris ÷ massa; när priset per kilo är oförändrat ökar totalpriset proportionellt med massan.

Vanliga misstag

Se den här uppgiften animerad i CalcElf →

Liknande uppgifter

meeting-problem dice-probability unitary-notebooks-4-for-20