CalcElfCalcElf
CalcElf › 4 kg ris kostar 36 yuan: vad kostar 9 kg?

4 kg ris kostar 36 yuan: vad kostar 9 kg?

I en matbutik kostar 4 kg ris sammanlagt 36 yuan. Till samma enhetspris kostar 9 kg av samma ris hur mycket?

Svar
81

Steg för steg

  1. 36 ÷ 4 = 9
    Beräkna först enhetspriset (normalisering)
  2. 9 × 9 = 81
    Enhetspris × antal

Varför det fungerar

Priset per kilogram = totalpris ÷ massa; när enhetspriset är oförändrat växer totalpriset i direkt proportion till massan.

Vanliga misstag

Se den här uppgiften animerad i CalcElf →

Liknande uppgifter

meeting-problem dice-probability unitary-pens-3-for-12