CalcElf › 5 kg äpplen kostar 30 kr: vad kostar 8 kg?
5 kg äpplen kostar 30 kr: vad kostar 8 kg?
I en fruktbutik kostar 5 kg äpplen totalt 30 kr. Till samma enhetspris, hur mycket kostar det att köpa 8 kg av samma äpplen?
Svar
48
Steg för steg
- 30 ÷ 5 = 6Beräkna först enhetspriset (normalisering)
- 6 × 8 = 48Enhetspris × antal
Varför det fungerar
Priset per kilogram = totalpriset ÷ massan; när enhetspriset är oförändrat växer totalpriset proportionellt med massan.
Vanliga misstag
- Delar 30 med 8 för att beräkna priset per kilogram, vilket blandar ihop dividend och divisor.
- Lägger till 6 till 30 istället för att multiplicera 6 kr/kg med 8 kg för att få totalpriset.
Liknande uppgifter
meeting-problem dice-probability unitary-notebooks-4-for-20 unitary-rice-4kg-for-36