CalcElfCalcElf
CalcElf › 5 kg äpplen kostar 30 kr: vad kostar 8 kg?

5 kg äpplen kostar 30 kr: vad kostar 8 kg?

I en fruktbutik kostar 5 kg äpplen totalt 30 kr. Till samma enhetspris, hur mycket kostar det att köpa 8 kg av samma äpplen?

Svar
48

Steg för steg

  1. 30 ÷ 5 = 6
    Beräkna först enhetspriset (normalisering)
  2. 6 × 8 = 48
    Enhetspris × antal

Varför det fungerar

Priset per kilogram = totalpriset ÷ massan; när enhetspriset är oförändrat växer totalpriset proportionellt med massan.

Vanliga misstag

Se den här uppgiften animerad i CalcElf →

Liknande uppgifter

meeting-problem dice-probability unitary-notebooks-4-for-20 unitary-rice-4kg-for-36