CalcElfCalcElf
CalcElf › 5 pennor kostar 15 yuan: vad kostar 12 pennor?

5 pennor kostar 15 yuan: vad kostar 12 pennor?

I en pappershandel kostar 5 pennor totalt 15 yuan. Till samma enhetspris, vad kostar det att köpa 12 likadana pennor?

Svar
36

Steg för steg

  1. 15 ÷ 5 = 3
    Beräkna först enhetspriset (normalisering)
  2. 3 × 12 = 36
    Enhetspris × antal

Varför det fungerar

Priset per penna = totalpris ÷ antal pennor; när enhetspriset är oförändrat är totalpriset direkt proportionellt mot antalet pennor.

Vanliga misstag

Se den här uppgiften animerad i CalcElf →

Liknande uppgifter

meeting-problem dice-probability unitary-oranges-3kg-for-24