CalcElfCalcElf
CalcElf › 3 pens cost 12 yuan: how much for 5 pens?

3 pens cost 12 yuan: how much for 5 pens?

At a stationery shop, 3 identical pens cost 12 yuan in total. At the same unit price, how much do 5 such pens cost?

Answer
20

Step-by-step

  1. 12 ÷ 3 = 4
    Find the unit price first (reduce to one)
  2. 4 × 5 = 20
    Unit price × quantity

Why it works

The unit price is the total cost divided by the number of items, and the cost of any number of items is that unit price times the number of items.

Common mistakes

See this problem animated in CalcElf →

Related

meeting-problem dice-probability unitary-pencils-5-for-15